Tecno Spark 20 Pro 5G Price in Pakistan
Tecno Spark 20 Pro 5G
Rs. 45,999
Coming Soon
Colors
Tecno Spark 20 Pro 5G Price & Specifications
| Release Date | 20-06-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 168.5 x 76.2 x 8.3 mm |
| Phone Weight | 200 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 Pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Back Camera | 108 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1440p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Tecno Spark 20 Pro 5G price in Pakistan is 45,999 PKR. Tecno Spark 20 Pro 5G is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Tecno Spark 20 Pro 5G launched with impressive color options Startrail Black,Glossy White,Neon Green. Tecno Spark 20 Pro 5G phone weighs only 200 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Tecno Spark 20 Pro 5G is set up with a 108 MP + 2 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Tecno Spark 20 Pro 5G. The Display of Tecno Spark 20 Pro 5G supports Resolution up to 1080 x 2460 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Tecno Spark 20 Pro 5G price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Spark 20 Pro 5G Availability
| Expected Price: | Rs. 45,999 |
| Release Date: | June 20, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Tecno Spark 20 Pro 5G Price and Specs
| Tecno Spark 20 Pro 5G 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 45,999 |